Taluk Level Courts

Page Type

TALUK  LEVEL  COURTS

VELLORE - (17 Courts)
 
S.NO NAME OF THE TALUK NAME OF THE COURT NAME OF THE JUDICIAL OFFICERS / DESIGNATION
1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VELLORE

Principal District Court

THIRU.R.V.R. Deenadayalan
Principal District Judge,
Vellore.
2

Principal Labour Court

Thiru.R.Ganesan
Presiding Officer, Principal Labour Court, Vellore
3

Additional Labour Court

Tmt.R.N.Manjula
Presiding Officer, Additional Labour Court, Vellore
4

Magalir Neethi Mandram (Fast Track Mahila Court)

Thiru.P.Mathusuthanan
Sessions Judge, Vellore
5

Family Court

Thiru.D.Elangovan
Judge, Vellore
6

First Additional District and Sessions Court

Thiru.S.Natarajan
I Additional District and Sessions Judge,Vellore
7

Cheif Judicial Magistrate Court

Thiru.M.Dakshinamoorthy
Cheif Judicial Magistrate, Vellore
8 Sub Court Thiru.S.Azeem
Sub Judge, Vellore
9 Special Sub Court(LAOP Cases)

Thiru.P.Asokan
Spl. Sub Judge(LAOP), Vellore

10 Principal District Munsif Court Selvi. M.K.Anusha
Principal District Munsif, Vellore
11 Additional District Munsif Court Tmt. A.V.Subashini
Principal District Munsif, Vellore
12 Judicial Magistrate No.I Court Thiru. N.S.Meenachandra
Judicial Magistrate No.I, Vellore
13 Judicial Magistrate No.II Court Thiru.A.Mummoorthy
Judicial Magistrate No.II, Vellore
14 Judicial Magistrate No.III Court Thiru.C.M.Vetrimani
Judicial Magistrate No.III, Vellore
15 Judicial Magistrate No.IV Court Thiru.M.Kadarkaraiselvam 
Judicial Magistrate No.IV, Vellore
16

Judicial Magistrate No.V Court

Thiru.P.Rangaraj
Judicial Magistrate No.V, Vellore
17 Judicial Magistrate Court (FTC)

VACANT,
Judicial Magistrate (FTC), Vellore

AMBUR - (2 Courts)
 
S.NO NAME OF THE TALUK NAME OF THE COURT NAME OF THE JUDICIAL OFFICERS / DESIGNATION

 

1

 

 

AMBUR

Principal District Munsif Court

Thiru.R.A.S. Anandaraj
Principal District Munsif,
Ambur.

 

2

Additional District Munsif - Cum - 
Judicial Magistrate Court

Tmt.G.Rubana
Additional District Munsif -cum - Judicial Magistrate,
Ambur
ARAKKONAM - (4 Courts)
 
S.NO NAME OF THE TALUK NAME OF THE COURT NAME OF THE JUDICIAL OFFICERS / DESIGNATION
1

 

 

 

 

ARRAKKONAM

Special Sub Court (Deal with Land Grabbing)

Tmt.K.Amudha
Special Sub Judge,

Arakkonam

2 Sub Court

Tmt.S.Sujatha
Sub Judge,

Arakkonam

3

District Munsif Court

Thiru.B.Raja

District Munsif,
Arakkonam

4

Judicial Magistrate Court

Ms.D.Shanmugapriya

Judicial Magistrate,
Arakkonam

ARCOT - (1 Court)
 
S.NO NAME OF THE TALUK NAME OF THE COURT NAME OF THE JUDICIAL OFFICERS / DESIGNATION

 

1

 

ARCOT

District Munsif -cum-
Judicial Magistrate Court

Thiru.A.Dhanasekaran

District Munsif - cum -Judicial Magistrate,
Arcot.

GUDIYATHAM - (3 Courts)
 
S.NO NAME OF THE TALUK NAME OF THE COURT NAME OF THE JUDICIAL OFFICERS / DESIGNATION

 

1

 

 

 

GUDIYATHAM

Sub-Ordinate Court

Thiru.K.Dhayanithi
Sub-Ordinate,
Gudiyatham.

 

2

District Munsif Court

Tmt.V.Vannamalar
District Munsif,
Gudiyatham.

 

3

Judicial Magistrate Court

Tmt.R.Karpagavalli
Judicial Magistrate,
Gudiyatham
KATPADI - (2 Courts)
 
S.NO NAME OF THE TALUK NAME OF THE COURT NAME OF THE JUDICIAL OFFICERS / DESIGNATION

 

1

 

 

KATPADI

District Munsif Court

THIRU. A. SELVAKUMAR,
District Munsif,
Katpadi.

 

2

Judicial Magistrate Court

Thiru.A.Muralikrishna
Judicial Magistrate,
Katpadi
RANIPET - (3 Courts)
 
S.NO NAME OF THE TALUK NAME OF THE COURT NAME OF THE JUDICIAL OFFICERS / DESIGNATION

 

1

 

 

 

RANIPET

Second Additional District &
Sessions Court

TMT. R. XAVERIN ARUL FELICITA,
IInd Additional District & Sessions,
Ranipet.

 

2

Sub-Ordinate Court

TMT.S.TASNEEM,
Sub-Ordinate,
Ranipet.

 

3

District Munsif Court

SELVI. M.K. ANUSHA,
District Munsif,
Ranipet
SHOLINGHUR - (2 Courts)
 
S.NO NAME OF THE TALUK NAME OF THE COURT NAME OF THE JUDICIAL OFFICERS / DESIGNATION

 

1

 

 

SHOLINGHUR

District Munsif Court Thiru.N.Ramesh
District Munsif,
Sholinghur.

 

2

Judicial Magistrate Court Thiru.V.Achuthan
Judicial Magistrate,
Sholinghur
TIRUPATTUR - (9 Courts)
 
S.NO NAME OF THE TALUK NAME OF THE COURT NAME OF THE JUDICIAL OFFICERS / DESIGNATION
1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TIRUPATTUR

Third Additional District & Sessions Court

Thiru.A.Murugan
IIIrd Additional District & Sessions,
Tirupattur.
2

Sub-Ordinate Court

Thiru.M.Elavarasan
Sub-Ordinate,
Tirupattu.
3 Special Sub Court (Deal with MCOP Cases) Vacant
Special Sub Court
(Deal with MCOP Cases),
Tirupattur
4

Principal District Munsif Court

Tmt.S.Mumtaj
Principal District Munsif,
Tirupattur
5

Additional District Munsif Court

Thiru.K.Baskar
Additional District Munsif,
Tirupattur
6

Judicial Magistrate No.I Court

Thiru.R.Premanand
Judicial Magistrate No.I,
Tirupattur
7

Judicial Magistrate No.II Court

Tmt.P.Sumitha    
Judicial Magistrate No.II,
Tirupattur
8

Judicial Magistrate No.III Court

Thiru.C.Rajasekar
Judicial Magistrate No.III,
Tirupattur
9

Special Judicial Magistrate Court (Deal with SandalWood Cases)

Vacant
Special Judicial Magistrate (Deal with SandalWood Cases)
Tirupattur
VANIYAMBADI - (3 Courts)
 
S.NO NAME OF THE TALUK NAME OF THE COURT NAME OF THE JUDICIAL OFFICERS / DESIGNATION

 

1

 

 

 

VANIYAMBADI

Sub-Ordinate Court

Tmt.Roslyn Durai
Sub-Ordinate Judge,
Vaniyambadi.

 

2

Principal District Munsif - cum - Judicial Magistrate Court

Thiru. K.V.Sakthivel
Principal District Munsif - cum - Judicial Magistrate,
Vaniyambadi.

3

Additional District Munsif Court

Thiru.M.Dharmaprabu
Additional District Munsif,
Vaniyambadi
WALAJAH - (2 Courts)
 
S.NO NAME OF THE TALUK NAME OF THE COURT NAME OF THE JUDICIAL OFFICERS / DESIGNATION

 

1

 

 

WALAJAH

District Munsif - cum - Judicial Magistrate No.I Court

R.Gayathri Devi
District Munsif  - cum -
Judicial Magistrate No.I,
Walajah.

2

Judicial Magistrate No.II Court

Thiru.A.Muthu Esakki
Judicial Magistrate No.II,
Walajah.